Serwis Elektronarzędzi Bosch

Strona główna
Serwis
Promocje
Full Service
Kontakt

Akumulatory Li-Ion

Technologia litowo-jonowa jest już powszechnie wykorzystywana w bardzo różnych typach elektronarzędzi. Dzięki swoim niepodważalnym zaletom urządzenia akumulatorowe stały się mniejsze, lżejsze, poręczniejsze i jeszcze bardziej wydajne. Stosowane dzisiaj akumulatory potrafią sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez użytkowników – mogą być poddawane dużym obciążenią dzięki zastosowaniu systemu elektronicznej ochrony ogniw Bosch ECP (Electronic Cell Protection). Pamiętając o kilku podstawowych i prostych zasadach użytkowania tego rodzaju technologii możemy nie tylko zapobiec uszkodzeniu naszego akumulatora, czy szybszemu zużyciu ale nawet zwiększyć jego wydajność.


Rada 1

Do ładowania akumulatorów litowo-jonowych należy używać wyłącznie oryginalnych i przeznaczonych do tego typu ładowarek. Akumulator ładuje się prądem o stałym natężeniu do napięcia 4,2 V na ogniwo, a następnie napięcie to jest utrzymywane aż do zaniku prądu ładowania. Podczas ładowania nie należy przekraczać dopuszczalnego prądu ładowania oraz przeładowywać baterii. Temperatura akumulatora podczas ładowania powinna utrzymywać się od 0° do 45° C. Proces ładowania musi być ciągle monitorowany w przeciwnym wypadku grozi to zniszczeniem akumulatora. Optymalny przebieg ładowania mogą zapewnić jedynie ładowarki zalecane przez producenta.


Rada 2

Równie niekorzystny wpływ na trwałość akumulatora ma głębokie rozładowanie. Akumulatorów nie wolno rozładowywać poniżej pewnego poziomu napięcia. Mają one wbudowany elektroniczny system zabezpieczający, wyłączający go powyżej tego poziomu. Po zasygnalizowaniu rozładowania przez elektronikę (np. migająca lampka, przerwaniem zasilania przez elektronikę urządzenia) należy wyjąć akumulator z urządzenia i umieścić w ładowarce. Ta po zdiagnozowaniu stanu baterii rozpocznie proces ładowania. Nie zaleca się dalszej próby pracy lub celowego dalszego rozładowywania, ponieważ grozi to uszkodzeniem ogniw litowo-jonowych. Akumulatory Li-Ion nie mają „efektu pamięci” i w każdej chwili mogą zostać doładowane.


Rada 3

Akumulator nieużywany należy przechowywać częściowo naładowany (do ok. 40%). Ze względu na samorozładowywanie (pojemność spada ok. 3% miesięcznie) nie należy przechowywać akumulatora kompletnie rozładowanego, ponieważ może się wtedy rozładować poniżej poziomu krytycznego i ulec trwałemu uszkodzeniu. Problem ten szczególnie dotyczy narzędzi używanych sporadycznie lub sezonowych (np. ogrodowych). W praktyce zaleca się przechowywanie akumulatorów Li-Ion w temperaturze pokojowej po wcześniejszym naładowaniu. Przechowywany w wysokiej temperaturze szybciej traci pojemność.
Nowe, nieużywane akumulatory są fabrycznie odpowiednio przygotowane do wielomiesięcznego przechowywania.

Powrót na górę
Polityka Prywatności

© Robert Bosch Sp. z o.o.